ŘECKÉ OLIVOVNÍKY - Stromy, které vyprávějí příběhy
Jen co se v Řecku dostanete do vyšších poloho a rozhlédnete se po místní krajině, naskytne se vám dechberoucí pohled nejen na azurové moře a světlé fasády domů s červenými střechami, ale také pohled na nekonečné háje olivovníků, které se líně táhnou přes kopce zalité sluncem. Tyto stromy jsou nejen součástí řecké krajiny, ale i historie, kultury a života. Jsou životadárné, trpělivé, věčné – a každá jejich oliva je malým zázrakem přírody.
🌿 Mýtus o zrození olivovníku
Starořecká legenda praví, že když se Athéna dostala do sporu s bohem moří Poseidónem o nadvládu nad Attikou, měl o vítězi rozhodnout král Kekrops. Ten kdo chtěl vládnout kraji, kde leží dnešní Athény měl věnovat místním obyvatelům cenný dar. Zatímco Poseidón vrazil svůj trojzubec do athénské Akropole a nechal vytrysknout pramen slané vody, Athéna zvolila mírumilovný dar – zelený strom, který bude dávat plody, hojnost a život. Athénin dar byl vybrán a tehdy se zrodila městská civilizace i olivová kultura. Dodnes je olivovník symbolem míru, moudrosti a naděje – a v Řecku má i v současnosti téměř posvátný význam.
🌿 Olivové háje jsou duší řecké krajiny
Projít se olivovým hájem je jako vstoupit do jiného světa. Vzduch voní suchem a pryskyřicí a občas také bylinkami, které tam rostou. V korunách stromů šumí listy, které se ve větru lesknou stříbrně jako šupiny ryb nebo naopak mají sytě zelenou smaragdovou barvu, to podle toho, kterým směrem vane vítr. Cikády neúnavně zpívají svou letní symfonii a v chladivém stínu stromů často odpočívají kočky. Nemají však pouze poetický význam, ale mají hlavně ten praktický!
Háje i menší hájky, kde se tyto stromy pěstují, jsou nedílnou součástí středomořské krajiny – podporují biodiverzitu a místní ekonomiku. Pomáhají zabránit erozi půdy, zadržují vodu a poskytují útočiště mnoha živočišným druhům. Jsou tak připomínkou, že jejich dopad sahá daleko za hranice botaniky.
Pro místní jsou olivovníky nejen prací, kterou musí vykonat, ale jsou nedílnou součástí jejich života. Každoroční sklizeň oliv je událost, která spojuje rodiny, sousedy i generace. A mnohde se stále koná po staru – ručně, s plachtami a hřebeny.
🌿 Fascinující historická relikvie nebo soudobý zázrak přírody
Možná si říkáte, co by tak mohlo být zajímavého na obyčejném stromu... Tady máte hned několik pádných důvodů.
Není to jen obyčejný strom, ale je to strom který umí přežít. Vyprahlá půda, sucha, vítr – to vše zvládá s tichou elegancí. Může žít stovky, dokonce i tisíce let a jeden takový velikán se nachází na Krétě. Olivovník z Vouves má impozantní kmen s obvodem 12,5 metru a průměrem 4,6 metru. Odborníci z celého světa se však nemůžou shodnout na jeho stáří, které se odhaduje 2000 - 4000 let, protože kmen stromu je dutý. Navzdory svému stáří stále plodí olivy, což svědčí o jeho výjimečné vitalitě. Vesnice Ano Vouves, kde se tento velikán nachází, je součástí obce Kolymvari, která leží v západní části Kréty, asi 30 km od města Chania. Je chráněnou památkou a je přístupný veřejnosti.
Zdroj fotografie - POND 5 by Shutterstock
🌿 Tajemství dlouhověkosti olivovníku z Vouves
Olivovníky jako ten z Vouves vykazují fascinující jev známý jako vegetativní neboli klonální rozmnožování. Základem tohoto procesu je tzv. „kořenová matka“ – podzemní síť, která nejen stabilizuje strom, ale umožňuje mu znovu růst i poté, co nadzemní část zestárne.
Tato regenerační schopnost funguje jako biologická časová kapsle, která olivovníkům umožňuje přežít vlivy prostředí, jež by byly pro méně odolné druhy smrtící. Ať už je strom spálený, poražený nebo jinak poškozený, kořenová matka vysílá nové výhonky dál. Vegetativní rozmnožování je jednou z nejúčinnějších strategií přírody pro přežití v měnícím se klimatu.
Navíc olej, který tyto stromy produkují, není prospěšný jen pro člověka – je skvělý i pro samotný strom. Má antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti, které strom chrání a přispívají k jeho biologické „nesmrtelnosti“.
Nejvíce nás však uchvátila skutečnost, že tento olivovník je tak starý, že zažil samotného Alexandra Velikého. O kolika živých organismech se toto dá tvrdit?
🌿 Olivovníky jsou mistři všestrannosti
Olivovníky nejsou jen starověké relikvie – jsou životně důležité pro životní prostředí i lidské zdraví. Jejich plody jsou bohaté na polyfenoly, vitaminy a zdravé tuky. Rozsáhlé výzkumy prokázaly, že tyto látky přispívají ke zdraví srdce, snižují záněty a vykazují i potenciální protirakovinné účinky.
Výroba olivového oleje je stále důležitým odvětvím, které podporuje udržitelné zemědělské praktiky a živobytí komunit po celé jižní Evropě i ve světě. Hraje klíčovou roli v ekonomikách a kulinářských tradicích Středomoří.
Mimo kuchyni se olivový olej tradičně využíval i v kosmetice, medicíně a dokonce při náboženských rituálech. Jeho význam v dávných ceremoniích i v moderní kuchyni podtrhuje hluboce zakořeněnou kulturní i praktickou hodnotu olivovníku.
Každý region, každá nadmořská výška i půda dává olivám jiný charakter. A to je na řeckých olivách tak fascinující – žádné dvě nejsou stejné.
⇒ Snad se nám vás podařilo "nakazit" našim olivovníkovým nadšením. Jeden doma totiž sami pěstujeme ♥
S olivovým pozdravem
Jana & Dawid - biooliva 🌿